Dieta uboga w błonnik jest często przyczyną schorzeń proktologicznych
Błonnik jest bardzo ważnym elementem prawidłowego trawienia. Po rozłożeniu pokarmów przez enzymy trawienne, błonnik wiąże się zarówno z odżywczymi produktami tego rozkładu, jak i z wydalinami. Umożliwia ruch wydalin poprzez jelita. Przy zbyt dużej jego ilości ruch ten może być zbyt szybki. Przy zbyt małej wydaliny podróżują wolno i mogą odkładać się w jelitach. W ten sposób mogą powstawać też zaparcia, które sprzyjają hemoroidom. Błonnik pomaga również we wchłanianiu minerałów przez organizm, w zwalczaniu wolnych rodników, sprzyja rozwojowi bakterii jelitowych oraz utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu.
Przyjmuje się podział błonnika na nierozpuszczalny i rozpuszczalny. Ten pierwszy przechodzi przez układ trawienny w prawie nie zmienionej postaci. Pomaga on zmiękczyć wydaliny, dzięki czemu opuszczają one nasz organizm szybciej. Bogatym źródłem błonnika nierozpuszczalnego są mąki z pełnego ziarna i otręby. Błonnik rozpuszczalny natomiast absorbuje wodę w układzie pokarmowym, czym wywołuje uczucie sytości. Jego obfitość można znaleźć w owocach i warzywach oraz roślinach strączkowych.
Zaleca się, aby w diecie dorosłej osoby znajdowały się produkty dostarczające mieszanki obu form błonnika w ilości 25-30 gram dziennie.
Działanie błonnika znakomicie wspomaga odpowiednia ilość wody / płynów /, które należy przyjmować regularnie w ciągu dnia, a przy ćwiczeniach fizycznych należy zwiększyć jej podaż.